Metilsilicat de sodiu (HLKNAL)
Cat:Metilsilicat de sodiu
Metil silicat de sodiu (model HLKNAL), acest produs este un agent hidroizolant organosiliciu, ingredientul activ...
See Details
Silicati anorganici , inclusiv silicat de sodiu, silicat de potasiu, silicat de litiu, sol de silice, metil siliconat de potasiu și adezivi anorganici la temperatură înaltă , oferă o rezistență termică de neegalat (până la 1200°C ), pasivare chimică remarcabilă și emisii de COV aproape de zero. Chimia lor versatilă oferă aderență robustă, bariere anticorozive și proprietăți hidrofuge. În construcții, acoperiri refractare, turnătorie și tratamente avansate de suprafață, silicații depășesc alternativele organice în medii extreme. Acest ghid oferă informații utile asupra fiecărui tip de silicat, metrici de performanță, linii directoare de selecție și procese de flux industrial.
Fiecare silicat anorganic posedă structuri moleculare distincte (raport SiO₂/M₂O, morfologia particulelor) care determină vâscozitatea, puterea de legare și toleranța la temperatură. Mai jos sunt clasele industriale primare și atributele lor cuantificate.
Disponibil în modul (SiO₂/Na₂O) variind de la 1,6 până la 3,5 . Modulul inferior (1,6–2,2) oferă solubilitate rapidă și reactivitate alcalină; un modul mai mare (2,8–3,5) oferă o duritate mai puternică a filmului și o rezistență mai bună la intemperii. Conținut tipic de solide: 35–48%. Folosit intens în cimenturi, detergenți și ignifugare pasivă.
Modulul de obicei între 2.5 și 4.0 cu eflorescenţă mai mică comparativ cu forma sodică. pH ~11,5, promovează acoperiri ceramice flexibile și grunduri bogate în zinc. Temperatura de funcționare continuă până la 1000°C , rezistență excelentă la arc și capacitate de întărire cu CO₂.
Vâscozitate scăzută, reactivitate ridicată și densitate îmbunătățită a filmului. Soluțiile de silicat de litiu au dimensiuni ale particulelor de silice de 4–8 nm, oferind o rezistență remarcabilă la apă după întărire și o lipire superioară la sticlă și metale. Ideal pentru turnare de investiții și acoperiri de protecție cu stabilitate termică mai departe 1050°C .
Dispersie stabilă a particulelor amorfe de SiO₂ (5–100 nm). Oferă o suprafață mare (200–300 m²/g) și formarea de peliculă fără liant. Folosit ca liant de turnare de precizie, suport de catalizator și mediu de lustruire. pH reglabil (acid/alcalin).
Hibrid organosilicio-anorganic, formând gel hidrofug la absorbția CO₂. Pierderea efectivă de masă la aprindere ≤5%, reduce drastic absorbția de apă ( reducere de până la 90%. pe substraturi poroase). Folosit în hidroizolarea betonului, conservarea pietrei și tratamente anti-graffiti.
Amestecuri de silicați cu umpluturi refractare (alumină, zirconiu) și agenți de întărire. Rezistă la expunerea pe termen lung de la 800°C până la 1400°C . Lipiți metale, ceramică și sticlă fără degajare. Neinflamabil și inert chimic după întărire.
Următorul tabel rezumă parametrii pivot pentru fiecare tip (intervalele tipice pentru industrie):
| Tipul de silicat | Modul (Raport molar SiO₂/M₂O) | Solide tipice (%) | Temperatura maximă de serviciu (°C) | Atribut primar |
|---|---|---|---|---|
| Silicat de sodiu | 1,6 – 3,5 | 35 – 48% | 600 – 900 | Cost-eficient, alcalinitate puternică |
| Silicat de potasiu | 2,5 – 4,0 | 38 – 44% | 1000 | Eflorescență scăzută, filme flexibile |
| Silicat de litiu | 2,0 – 4,8 | 20 – 30% | 1050 | Acoperiri dense, hidrofuge |
| Silica Sol | — | 25 – 50% | 800 (ca liant) | Nanoparticule, suprafață mare |
| metil siliconat de potasiu | — | 20 – 30% (activ) | 400 – 600 | Bariera hidrofobă, respirabilă |
| Adezivi anorganici pentru temperaturi ridicate | Variabilă | 55 – 75% (pastă solidă) | 1200 – 1400 | Stabilitate termică ultra-înaltă |
Datele de performanță și domeniile industriale specifice demonstrează superioritatea silicaților anorganici adaptați. Mai jos sunt prezentate avantaje măsurabile documentate în sectoarele de producție.
Silicatul de sodiu accelerează priza și densifică betonul, reducând permeabilitatea prin pana la 85% . Metil siliconatul de potasiu oferă hidrofobic de lungă durată, reducând absorbția capilară a apei sub 5 mm·h⁻¹/², prelungind durata de viață a structurii. Silicatul de litiu întărește podelele, generând o suprafață lustruită durabilă, cu o îmbunătățire a rezistenței la abraziune >200% față de betonul netratat.
Silicații de potasiu și litiu sunt esențiali pentru acoperirile intumescente și ceramice. De exemplu, acoperirile pe bază de litiu mențin aderența și integritatea după expunerea la 1100°C timp de 2 ore , cu o pierdere de masă mai mică de 5%. Adezivii anorganici de temperatură înaltă leagă căptușelile cuptorului și componentele de evacuare cu rezistență la forfecare >4 MPa după ciclu termic (20–1000°C).
Lianții de silicat de potasiu formează o rețea de silicați cu auto-vindecare, oferind protecție catodică structurilor de oțel. Testele pe teren arată rezistența la pulverizarea cu sare depășită 3000 de ore în NSS (pulverizare cu sare neutră) pentru acoperirile bogate în zinc pe bază de silicați, comparativ cu 1500 de ore pentru alternativele epoxidice organice.
Silicatul de sodiu este standardul pentru miezurile de nisip fără coacere, atingând rezistențe la tracțiune de 0,8–1,5 MPa cu gazare cu CO₂. Solul de siliciu este folosit în carcasele de turnare cu investiții de precizie, oferind rezistență ecologică și permeabilitate ridicată, evitând în același timp problemele cu praful de silice toxic. Învelișurile de silice coloidală supraviețuiesc turnării metalului la 1600°C fără crăpare.
Siliconatul de metil de potasiu pătrunde adânc în substraturile minerale, creând o căptușeală hidrofobă, rămânând în același timp permeabil la vapori. Calcarul tratat absoarbe ≤0,5% în greutate apă teste de imersie sub 48 de ore, prevenind eficient deteriorarea prin îngheț-dezgheț și eflorescența.
Comparația bazată pe date validează profilul de mediu și funcțional superior al silicaților. Soluțiile de silicați anorganici contribuie la practicile industriale durabile fără a compromite performanța.
Astfel de avantaje cuantificabile fac din silicații anorganici alegerea principală pentru acoperiri rezistente, conservare și eco-construcții moderne.
Selectarea silicatului optim depinde de temperatura de serviciu, chimia substratului, mecanismul de întărire și proprietățile mecanice necesare. Această matrice simplifică luarea deciziilor pentru ingineri și formulatori.
| Scenariul de aplicare | Tip de silicat recomandat | Criterii de decizie cheie / Date |
|---|---|---|
| Densificator de beton / întăritor de podea | Silicat de litiu or Sodium Silicate (mod. >3.0) | Reacţionează cu hidroxidul de calciu; crește duritatea Mohs de suprafață de la 4 la 7 . |
| Acoperire rezistentă la temperaturi înalte (>1000°C) | Silicat de potasiu refractory fillers | Oferă rezistență la șoc termic și contracție scăzută la sinterizare ≤1%. |
| Tratament impermeabil, respirabil, pentru zidărie | metil siliconat de potasiu (20–30% sol.) | Pătrundere profundă; reduce absorbția de apă cu ≥85%, permițând în același timp difuzia vaporilor. |
| Sistem de înveliș de turnare | Sol de silice (silice coloidal, 30–40% solid) | Oferă rezistență ridicată la verde (0,7 MPa) și ambalare uniformă a particulelor. |
| Grund anticoroziv bogat în zinc (mediu C5) | Silicat de potasiu (modulus 3.2–3.8) | Asigura o protectie catodica excelenta; aderenta la otel >5 MPa dupa 2000 h pulverizare salina. |
| Lipire cărămidă cuptor / reparație ceramică | Adeziv anorganic de înaltă temperatură (bază de silicat-alumină) | Rezistă la încălzire ciclică de 1300°C; rezistență la compresiune de până la 18 MPa după întărire. |
Pentru cerințe exigente, cum ar fi ciclul termic extrem combinat și întărirea subacvatică, consultați referințele tehnice; totuși, consensul general al industriei confirmă că silicații oferă o adaptabilitate largă atunci când sunt formulați cu modificatori corespunzători.
Secvența de producție a silicaților anorganici implică fuziune sau prelucrare hidrotermală, urmată de personalizarea modulului și a stabilizatorilor. Diagrama de mai jos rezumă etapele cheie și rezultatele industriale respective.
Informații despre flux: Peste 30 de produse industriale de silicat distincte provin din controlul flexibil al modulului, al dimensiunii particulelor și al funcționalității chimice - permițând soluții personalizate pentru construcții, turnătorie, acoperiri și sectoare cu temperaturi ultra-înalte.
Sistemele de silicat de potasiu și silicat de litiu de înaltă performanță, în special atunci când sunt combinate cu materiale de umplutură refractare, mențin integritatea structurală până la 1200–1400°C . Filmele de silicat pur, fără umplutură, susțin până la 850°C continuu. Ele sunt utilizate în căptușeli de coșuri, sobe și evacuari industriale.
Da. Silicații anorganici eliberează COV zero, nu conțin metale grele și sunt în general recunoscuți ca nepericuloși. Se degradează în silice inertă și carbonați alcalini, fără persistență pe termen lung a mediului. Multe formulări se conformează Eticheta ecologică a UE și sigiliul verde standardele.
Metil siliconatul de potasiu este solubil în apă și reacționează cu CO₂ atmosferic pentru a forma o rețea stabilă, rășinoasă de silicon în interiorul porilor. Spre deosebire de emulsiile de silan/siloxan, acesta oferă hidroizolatie integrala și rămâne funcțional după abraziunea suprafeței, făcându-l ideal pentru beton, cărămidă și piatră naturală.
Absolut. Solul de silice este liantul principal pentru carcasele de turnare de investiții datorită vâscozității sale controlabile, conținutului scăzut de sodiu și rezistenței excelente la temperaturi ridicate. Cochilii realizate cu silice coloidal expun permeabilitate ridicată și stabilitate termică , potrivit pentru turnarea superaliajelor la 1500–1650°C.
Depozitati corespunzator in recipiente sigilate (peste 5°C), silicatii de sodiu si potasiu raman stabili pt. 12-24 luni . Evitați expunerea prelungită la CO₂, care poate provoca gelificare. Calitățile cu modul înalt sunt mai predispuse la îngroșare în timp, dar pot fi restabilizate prin agitare ușoară și ajustare a vâscozității.
Silicatul de litiu oferă o aderență superioară la aluminiu, oțel și suprafețe galvanizate datorită dimensiunii mici ale particulelor (4–8 nm) și reactivitatea ridicată, obținând rezistență adezivului > 6 MPa în testele de tragere după polimerizare termică. Este utilizat pe scară largă în acoperiri cu schimb de căldură și componente ale motorului.
Atunci când este formulat ca acoperiri intumescente, silicatul de potasiu se umflă sub foc pentru a forma un strat gros, izolator de carbon ceramic, care protejează oțelul de depășirea temperaturii critice (500°C). Evaluările la foc pot ajunge 120 de minute pentru grosimea filmului uscat de 2 mm, depășind semnificativ intumescentele organice standard.